Softvér pre svetové finančné giganty dodáva firma z Bratislavy. Jej klientmi sú aj centrálne banky

Prefis má medzi svojimi klientmi nielen centrálne banky, ale aj nadnárodné korporácie či druhú najväčšiu investičnú spoločnosť na svete.

Slovenskí a pritom svetoví. O takých firmách málo počuť na domácom trhu, o to väčší ohlas však majú mimo našej krajiny. Obzvlášť, keď väčšinu ich zákazníkov tvoria veľké zahraničné finančné inštitúcie. Takou je aj slovenská technologická spoločnosť Prefis. Firma pôsobiaca v Bratislave sa zameriava na vývoj a implementáciu softvérových riešení. Medzi jej klientov patria centrálne banky, ministerstvá financií, veľké korporácie či komerčné banky z Európy a sveta.

Diamanty slovenskeho biznus 2023 - Prefis

Podľa Viery Bielikovej by si mal Prefis udržať 15- až 20-percentný nárast tržieb aj v ďalších rokoch. Foto: Forbes/Marek Mucha

Bohaté skúsenosti

Prefis začínal v roku 1996 ako distribútor produktov americkej spoločnosti Telerate pre slovenský a český trh. Išlo o softvér poskytujúci dáta z finančných trhov v reálnom čase. „O treasury, trhoch, ani IT som veľa nevedela, ale cítila som, že je to smer, ktorý ma veľmi priťahuje,“ spomína zakladateľka spoločnosti Viera Bieliková. K podnikaniu ju motivovala kamarátka Anna Glasová, ktorá mala skúsenosti vo finančníctve a stala sa neskôr jej spoločníčkou vo firme.

O päť rokov nato pridal Prefis do ponuky aj finančný softvér od švédskej firmy Trema. Z nej sa po niekoľkých akvizíciách stal dnešný Wallstreet Suite – WSS – patriaci americkému holdingu ION Group. Prefis je ich distribútorom. Medzičasom navyše priradil k predaju a implementácii partnerských produktov aj vlastný vývoj nadstavieb softvéru. Bratislavská firma sa tak stala etablovanou vývojárskou spoločnosťou. Systém Wallstreet Suite slúži na manažment operácií v oblasti treasury, štátneho dlhu a likvidity, rovnako tak na riadenie finančných rizík a vysporiadania. V týchto oblastiach poskytuje Prefis aj konzultačné služby.

Diamanty slovenskeho biznisu 2023 - Vitazi - Bratislava

Viera Bieliková medzi ocenenými firmami na 15. ročníku ocenenia Diamanty Slovenského biznisu. Foto: Forbes/Marek Mucha

Široký okruh veľkých zákazníkov

Prefis už obsluhoval 25 centrálnych bánk. Patrí medzi ne napríklad Európska centrálna banka alebo centrálne banky Fínska, Belgicka, Írska či Portugalska a Nigérie. Z našich končín je to Národná Banka Slovenska či Poľska. Viac ako desať rokov je to aj Európska investičná banka, ktorá je úverovou inštitúciou Európskej únie. Spomedzi vládnych inštitúcií sem patria viaceré ministerstvá financií, napríklad z Českej republiky, Chorvátska, Britskej Kolumbie alebo Holandska.  Zo súkromného sektora sú to korporácie ako Daimler Chrysler, General Electric či EON Energy. Už sedem rokov patrí medzi klientov bratislavskej firmy aj Abu Dhabi Investment Authority, čo je druhou najväčšou investičnou spoločnosťou na svete.

Medzinárodné pôsobenie

Prefis je však svetovou spoločnosťou nielen z pohľadu zákazníkov, ale aj svojou prítomnosťou na trhoch. Personál pôsobí vo Veľkej Británii, Singapure, Grécku či Švédsku. Firma zamestnáva zhruba 60 ľudí z 13 krajín sveta. „Pre spoločnosť pracuje tím špecialistov so skúsenosťami z centrálnych bánk, korporácií a finančných inštitúcií. Dokážeme tak pochopiť výzvy, ktorým čelia naši klienti,“ uvádza Prefis.

Rýchlo rastúce tržby

Spoločnosť vlani dosiahla tržby vo výške 7,9 milióna eur, čo bolo o šestinu viac ako v predchádzajúcom roku. Jej čistý zisk stúpol na 1,4 milióna eur a hrubá marža zodpovedala 32 percentám, čo je nadpriemerná hodnota. Podľa Bielikovej by si mal Prefis vďaka dlhodobým a diverzifikovaným kontraktom udržať 15- až 20-percentný nárast tržieb aj v ďalších rokoch. „Neviem povedať, či sme voči krízam imúnni, ale máme kvalitné portfólio klientov a skvelý tím, čo nám umožňuje zvládať aj krízové obdobia bez negatívnych dosahov na naše hospodárske výsledky,“ analyzuje Bieliková.

Ocenenia pre firmu a jej manažment

Aj na základe týchto výsledkov si firma pripísala tento rok na konto ocenenie Diamanty slovenského biznisu v súčasnom už 15. ročníku súťaže.

Článok vyšiel pôvodne na forbes.sk.