Jakub Mirek z nábytkarskej firmy: Vždy sa zamyslíme, či by sme daný produkt chceli mať aj doma

Firma Nábytok Mirek vznikla v Košiciach v roku 1992. Dnes ide o jednu z najlepších zdravo rastúcich spoločností na Slovensku.

Aj preto si v piatok 21. októbra prebrali ocenenie Diamanty slovenského biznisu za rok 2022.
Zakladateľ Igor Mirek pôsobil ako živnostník a zo začiatku sa spoločnosť sústredila na piliarsku výrobu, drevospracujúci priemysel, výrobu stavebného reziva a na sušenie dreva pre stolárov.
Šlo však o náročnú prácu s nízkou pridanou hodnotou, a tak sa zrodila myšlienka venovať sa výrobe, predaju a obchodovaniu s nábytkom.

V článku sa ďalej dozviete:

  • kto dnes stojí za úspešnou firmou Nábytok Mirek,
  • ako sa jej podarilo ustáť pandémiu,
  • s čím sa musela popasovať v dôsledku vojny na Ukrajine,
  • aké výzvy ju čakajú,
  • čo sa bude diať na trhu s nábytkom

Prvé zmeny viedli k výrobe polotovarov z dreva, drevených podláh, obkladov či schodov. „Postupne sme zaradili do programu záhradný nábytku z poctivého duba a nakoniec sme sa dopracovali až k interiérovému nábytku a dizajnu,“ uvádza pre Forbes Jakub Mirek, syn zakladateľa, ktorý dnes pôsobí v spoločnosti ako country manažér.
Okrem Jakuba pracuje vo firme aj ďalší syn Matúš a dcéra Dominika. Základ vždy tvoril manažment zložený z rodinných príslušníkov, ktorí sú podľa Jakuba Mireka príkladom a motivátorom aj pre ostatných zamestnancov.

Postupná expanzia

Keď dopyt po produktoch z ich portfólia prevýšil možnosti firmy a jej výrobné kapacity, Nábytok Mirek začal spolupracovať aj s inými výrobcami. V kooperácii s nimi sa tak rozširovala aj ponuka nábytku z masívu.

To viedlo aj k zvýšeniu počtu pracovníkov vo firme na aktuálnych 50. Ide o priamych zamestnancov, no na Nábytok Mirek je naviazaných aj ďalších 200 externých pracovných miest.
Dnes majú výrobnú halu s plochou viac ako tritisíc štvorcových metrov a predajné priestory s tisíckou „štvorcov“. V portfóliu majú nábytok do spálne, obývačky, jedálne, ale aj do exteriéru.
Spoločnosť okrem Slovenska pôsobí aj v Rakúsku, Česku, Maďarsku a Poľsku. „Dôležitým bodom pre rozvoj bolo spustenie internetového predaja v roku 2012,“ dopĺňa Jakub Mirek s tým, že za ním stáli práve traja súrodenci.
Za rok 2021 podľa Finstatu vykázala eseročka Mirek zisk na úrovni viac ako 2,4 milióna eur (čo je nárast oproti predchádzajúcemu roku o 61 percent). Vlaňajšie tržby narástli o 49 percent na 10,55 milióna eur.


Foto: Matúš Mirek, Igor Mirek a Jakub Mirek (zľava). Foto: archív Nábytok Mirek

Poriadne zabrať

„Cítime že je potrebné pracovať viac ako minulé obdobie, aby sme dosiahli aspoň podobný výsledok ako kedysi,“ odpovedá Jakub Mirek na otázku ako sa ich rodinnej firme aktuálne darí.
V roku 2022 sa totiž drasticky zvýšili priemerné ceny dreva a situáciu na trhu skomplikovala aj ruská agresia na Ukrajine. „Predstavuje to priamu a vážnu hrozbu pre súčasnú a budúcu
konkurencieschopnosť priemyslu na Slovensku a na svetových trhoch,“ konštatuje country manažér spoločnosti.
S následkami vojny sa pritom stretli už v prvých dňoch a týždňoch konfliktu. Pocítili strach zákazníkov, čo sa prejavilo spomalením dopytu a nižšom množstve nových objednávok.

Vrchol zvyšovania

U našich východných susedov sa navyše nachádza množstvo fabrík, ktoré priamo aj nepriamo zasahujú do takmer všetkých výrobných vstupov produktov od Nábytku Mirek. Či už ide o lepidlo, papier, farby alebo o samotné drevo.
„Očakávali sme zvýšenie cien týchto vstupov. Ešte počas prvého týždňa vojny sme navýšili všetky naše objednávky vo výrobe aj napriek zníženiu odbytu, aby sme mali materiál skladom a mohli pracovať a vyrábať aj počas výpadku,“ vysvetľuje Matúš Mirek.
Napriek tomu, že počas leta zažili najväčší skok nákladov na výrobu, distribúciu a logistiku, do cien pre spotrebiteľov to premietli len čiastočne.
„Momentálne je už situácia takmer stabilná a výpadky a výkyvy cien sú už len minimálne,“ tvrdí Jakub Mirek. Zároveň dodáva, že očakáva ďalší rast cien dreva, najmä toho kvalitného dubového, ktoré predstavuje pre Nábytok Mirek základ ich produktov.

Covidový paradox

Počas pandémie covidu sa len potvrdilo, že ľudia vedia nakupovať prostredníctvom e-shopov. „Ak ste poctivý, čestný a máte produkt, ktorý je rovnako dobrý a kvalitný naživo ako na fotografiách, môžete veľmi rýchlo rásť a osloviť masy ľudí, ktoré sa stanú vašimi zákazníkmi,“ uvádza Igor Mirek.
Ich rodinná firma tak patrila medzi tie, na ktoré mal koronavírus vyslovene pozitívny vplyv a neublížil im. Podstatným faktorom však bolo to, že Nábytok Mirek mal už v tom čase veľmi dobre rozvinutý online predaj a dobrý zákaznícky servis, vrátane vlastnej prepravy až k dverám zákazníkov.
To podľa Jakuba Mireka ich klienti ocenili a firma zaznamenala stúpajúci dopyt aj počas letnej sezóny, kedy sa ľudia sústredili na zariaďovanie svojich domov.
„Priamo vo výrobe bol na druhej strane obrovský rast všetkých vstupov. Mnohokrát sme ani nevedeli, aké budú naše náklady na výrobu určitej série produktov a či bude všetko dostupné. Táto časť bola mimoriadne zložitá na organizovanie všetkých logistických procesov – skladovania, distribúcie a plánovania,“ ohliada sa za uplynulým náročným obdobím.
Prečkať im ho okrem kľúčových rozhodnutí pomohli aj všetci zamestnanci, ktorí pristupovali k svojim povinnostiam svedomito a boli stotožnení s rodinou ideou firmy.

Budúce výzvy

Najväčší problém dnes pre Nábytok Mirek predstavuje zdražovanie vstupov. Ceny stúpli nielen v prípade základnej suroviny, čiže dreva, ale týka sa aj energií, pohonných hmôt, a tak aj samotnej distribúcie nábytku do jednotlivých krajín.
„Týka sa to každého, peniaze chýbajú aj v rozpočte domácností. Tie sú našimi najväčšími klientmi,“ vysvetľuje Jakub Mirek s tým, že aktuálne pociťujú mierny pokles dopytu, ktorý sa viaže na pokles reálnych príjmov ľudí.
Vývoj na trhu nábytku v blízkej budúcnosti bude podľa neho stagnovať, no je to len dočasný jav. „Spoločnosť vo veľkej miere je kultúrna, ľudia majú radi estetické veci a chcú pekne bývať.“
Na druhej strane však country manažér pripúšťa, že vyššie uvedené faktory a inflácia, ktorá v septembri dosiahla 14,2 percenta, negatívne ovplyvňujú uvádzanie nových výrobkov do predaja.
„Teraz nie je možné bezhlavo experimentovať, no minimálne v roku 2023 sa budeme snažiť udržať osvedčené produkty v predaji za normálne ceny, aj na úkor zisku alebo odkladu
niektorých investičných plánov,“ reaguje Jakub Mirek.
Pre jeho otca a súrodencov je totiž dôležité udržať firmu v dobrej finančnej kondícii, prečkať energetický krízu a potom sa opäť vrátiť k pôvodným plánom.

Synovia zakladateľa – Matúš Mirek a Jakub Mirek (vpravo). Foto: archív Nábytok Mirek

Kľúčová je rozvážnosť

Už roky sa pri rozširovaní sortimentu riadia jednoduchým pravidlom – vždy sa opýtajú sami seba, či by si daný produkt chceli kúpiť domov alebo do firmy.
Každý produkt tak osobne overujú a kontrolujú, kým sa dostane do sériového predaja. „Tento spôsob rozširovania portfólia zaberie obrovské množstvo času a energie. Po rokoch sme sa však uistili, že je to správne. Odmenou je pre nás množstvo pozitívnej spätnej väzby a budovanie dobrého mena,“ podotýka Jakub Mirek.
A kto je teda cieľovým zákazníkom tejto košickej rodinnej firmy? „Sústredíme sa na každého, kto vyznáva čisté životné prostredie, má rád pekný nadčasový dizajn a hľadá viac ako len zaplnenie interiéru,“ uzatvára Jakub Mirek. A dodáva, že je pre nich príjemnou výzvou zariadiť hotel, penzión či firemné priestory.

Tento článok je súčasťou série o Diamantoch slovenského biznisu magazínu Forbes. Ide o ocenenie pre malé a stredné podniky na Slovensku, ktoré majú najrýchlejší zdravý rast spomedzi všetkých.