Víťazi 11. ročníka ocenenia Diamanty slovenského biznisu 2019

Ocenenie Diamanty slovenského biznisu je jediným rebríčkom na Slovensku, ktorý dlhodobo mapuje najrýchlejšie zdravo rastúce malé a stredné spoločnosti na Slovensku na základe objektívnych ekonomických ukazovateľov. Organizátormi ocenenia sú magazín Forbes a private equity investor Enterprise Investors. Na 11. odovzdávaní cien, ktoré sa uskutočnilo v hoteli Palace Art Hotel Pezinok, získalo ocenenie dvanásť firiem v štyroch regiónoch: západné Slovensko, stredné Slovensko, východné Slovensko a Bratislava.

Tituly obhájili Pixel Federation a Fekollini

V Bratislave najrýchlejšie a najzdravšie rástla firma Pixel Federation, ktorú spoluzakladali aj manželia Šimon a Lucia Šickovci v roku 2007. Počítačové a mobilné hry, ktoré Pixel vyvinul, hralo doposiaľ viac ako 75 miliónov ľudí v dvoch stovkách krajín sveta. Každý deň pritom pribudne približne ďalších 80-tisíc hráčov. Na ďalších miestach boli ocenené spoločnosti XIMEA RESCO.

Na západnom Slovensku titul obhájila firma Fekollini zo Sládkovičova, ktorá vyše 23 rokov vyrába bagety a sendviče pod značkou Pierre Baguette. Denne produkuje 200-tisíc produktov pre odberateľov na Slovensku, v Česku, Poľsku, Rakúsku a Slovinsku. Druhé a tretie miesto získali spoločnosti Power Grid z Považskej Bystrice a ARTRA z Oslian.

Rekordné piate ocenenie pre KROS

V stredoslovenskom regióne bodoval žilinský KROS, tradičný producent ekonomického a stavebného softvéru. Ďalšie miesta obsadili firmy mobil online z Lučenca a MTS z Krivej na Orave. KROS bodoval už po piatykrát, čo je absolútny rekord v 11-ročnej histórii súťaže.

Firma 2J Antennas z Bardejova obsadila prvú priečku na východe. Podnik sa špecializuje na vývoj a výrobu špeciálnych antén. Ďalšie miesta patrili košickým firmám WIDA Innovative Telegrafia.

Cenu v kategórii Inovatívna firma roka získala spoločnosť RESCO.

Diamanty slovenského biznisu oceňujú zdravo rastúce menšie firmy

Rebríček rýchlo rastúcich malých a stredných podnikov zostavuje spoločnosť Enterprise Investors spolu s partnermi podujatia. Do rebríčka sú zaradené spoločnosti bez účasti zahraničného kapitálu, so ziskovým hospodárením za minimálne dva predchádzajúce roky a s ročnými tržbami v rozmedzí 2 – 50 miliónov eur. V rebríčku sa odráža súbor kritérií ako rast tržieb a ziskovosť, ale aj etické štandardy riadenia a sociálne aspekty podnikania..

“Malé a stredné firmy sú chrbtovou kosťou slovenskej ekonomiky. Skvelou správou je, že mnohé firmy sa umiestňujú v rebríčku opakovane, čiže dokážu kontinuálne rásť. Tie, ktoré sme ocenili tento rok, majú šancu zásadne vyrásť a dosiahnuť veľké medzinárodné úspechy,” povedal na slávnostnom odovzdávaní cien Martin Chocholáček, viceprezident spoločnosti Enterprise Investors.

Takmer 1400 hodnotených malých firiem s priemerným rastom tržieb 7 %

Juraj Porubský, šéfredaktor magazínu Forbes, k oceneniu dodal: „Diamanty Slovenska sú malé giganty. Malé, pretože sa na nich pozeráme v prítomnosti. A giganty, pretože vidíme ich význam v budúcnosti. Viaceré spoločnosti, ktoré získali ocenenie, vyrástli a prekročili hranice našej krajiny. Je skvelé vidieť, ako sa ich potenciál napĺňa.“

Pavol Pravda, direktor PwC, ktorá bola odborným partnerom rebríčka, dodal, že celkový obrat hodnotených malých a stredných podnikov bol 22,7 miliardy eur, z toho vyše 8 miliárd v Bratislave. “Najrýchlejšie pritom rástli firmy na východnom Slovensku,“ zhodnotil Pravda.

Rebríček víťazov súťaže Diamanty slovenského biznisu 2019 (kompletné výsledky nájdete tu, článok Forbes mapujúci Galavečer nájdete tu)

                 Bratislava                      Západ                                  Stred                 Východ

1. PIXEL FEDERATION1. Fekollini1. KROS1. 2J Antennas
2. XIMEA2. Power Grid2. mobil online2. SWIDA Innovative
3. RESCO3. ARTRA 3. MTS3. Telegrafia