V šuplíku majú 6 500 odborníkov. Radia, aký má byť úspešný freelancer

Marek Greško (37) a Róbert Dusík (33) toho o práci na voľnej nohe vedia veľa. Dosť veľa. Vedia, čo sa od freelancera vyžaduje, aké sú výhody aj nevýhody takéhoto spôsobu práce. Obaja sú totiž skúsení programátori a v minulosti pracovali nielen ako zamestnanci, ale neskôr si skúsenosťou freelancerov prešli aj oni sami.

Po niekoľkých rokoch kamarátstva sa dali dohromady ako biznis partneri, založili IT outsourcingovú spoločnosť Titans Freelancers a začali odborníkov na IT projekty alokovať pod vlastnou značkou. Ich spoločnosť sa postupne prepracovala medzi špičku vo svojej brandži s viac ako 6 500 IT odborníkmi vo svojej databáze a vlaňajšími tržbami na úrovni 6,7 miliónov eur.

Spoločnosť zároveň patrí k laureátom tohtoročného ocenenia Diamanty slovenského biznisu, ktorého organizátorom je spoločnosť Enterprise Investors a magazín Forbes.

Ak rozmýšľate o dráhe freelancera, a to nie len v oblasti IT, Marek Greško a Róbert Dusík vám môžu pomôcť zistiť, či na to vôbec máte. Pretože zarábať si na živobytie ako odborník na voľnej nohe nie je ani zďaleka len o slobode. A nie každý dokáže byť freelancerom. Sám si určíte koľko a ako budete pracovať, koľko zarobíte, toľko máte na život. Vyberáte si projekty, ktoré vás bavia, ale zároveň, hlavne ak máte rodinu, musíte myslieť na to, že si nemôžete dovoliť zostať bez prostriedkov.

„Títo ľudia … idú z projektu do projektu. Kontrakty sú na isté obdobie, možno na tri, možno na šesť či osem mesiacov. Podľa dohody. Tešia sa zo zmien. Tešia sa, že idú na nový projekt, k novému zákazníkovi. Rozmýšľajú projektovo. Nepotrebujú sedieť 15 rokov niekde na jednom mieste len preto, že majú nejakú istotu, ktorú im dáva trvalý pracovný pomer,” hovorí spoluzakladateľ firmy Róbert Dusík.

„Freelancerovi je v podstate úplne jedno, či práve sedí pod hlavičkou tej alebo onakej firmy. To je taký legionársky štýl, ako futbalisti, vojaci, špeciálne jednotky. Idú do konkrétnej akcie… dostať bin Ládina (smiech). Oni vedia, do čoho idú, bude to tvrdé, možno budú aj ranení, ale dostanú za to dobre zaplatené. Idú tam a dodajú, čo sa od nich očakáva.“

Róbert Dusík

Nie každý ale dokáže byť freelancerom. “Musíte mať radi zmenu, byť flexibilný. To znamená zbaliť si veci a ísť niekde na tri mesiace, potom sa znova zbaliť a ísť do nového tímu, možno aj do iného mesta, robiť na novom projekte,“ dodáva Marek Greško.

Takže, aké vlastnosti, schopnosti a nastavenie by mal mať kvalitný freelancer podľa Mareka Greška a Róberta Dusíka z Titans Freelancers?

  • Freelancer je v prvom rade odborník – špecialista vo svojom odbore. To zahŕňa pracovné skúsenosti a schopnosť rýchlo nabehnúť na nový projekt. Ak ste študent, podľa Titans Freelancers je dobré, ak začnete zbierať pracovné skúsenosti čo najskôr, ideálne už počas štúdia.
  • Freelancer preferuje slobodu. Projekty, na ktorých chce pracovať, si volí podľa preferencie dĺžky, lokácie, atraktivity, náročnosti (technologickej výzvy) či zaujímavosti.
  • Freelancer premýšľa projektovo – vyhľadáva zaujímavé projekty, nie stabilné miesto v nejakej spoločnosti. V jeho hľadáčiku je vždy v prvom rade zaujímavý projekt bez ohľadu na meno zákazníka. Freelancer sa nechce niekde „zabetónovať“. Nemá rád dlhodobú rutinu.
  • Freelancer je človek, ktorý si je vedomý svojich kvalít – technologických alebo ľudských – a svoju hodnotu vie aj predať.
  • Freelancer je flexibilný a dynamický človek, ktorý má rád zmenu prostredia aj zmenu projektu, na ktorom pracuje. Je pripravený „nabehnúť“ na nový projekt svižne, zapadnúť do tímu a byť okamžite produktívny.
  • Freelancer sa rád učí nové veci a nebojí sa povedať svoj názor.

Tento článok je súčasťou minisérie o Diamantoch slovenského biznisu. Ide o ocenenie pre malé a stredné podniky na Slovensku, ktoré majú najrýchlejší zdravý rast spomedzi všetkých.  

Viac o Titans Freelancers sa dočítate v novembrovom vydaní magazínu Forbes.