Nerobte všetko sami. Zbankrotujete

Mnohí majitelia firiem sa snažia všetko robiť sami, čo však nejde. Potom ich podniky bojujú o prežitie.

Pokiaľ máte nápad, úspech v biznise máte zaručený. Toto je mantra, ktorej sa drží mnoho začínajúcich podnikateľov. A hrubo sa mýlia. „Keď si niekto myslí, že všetku prácu vo firme zvládne sám, zásadne sa mýli. Tento názor už zložil viacero malých spoločností,“ vyhlásil na diskusnom fóre Hospodárskych novín HNClub Diamanty slovenského biznisu štátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec.

Inými slovami – ak má podnik fungovať, nie je možné, aby jeden človek robil zároveň účtovníka, manažéra a ešte i rozvíjal a plánoval biznis. „Podnikateľ by sa mal držať svojho nápadu a najať si ľudí, na ktorých by delegoval povinnosti,“ povedal Chovanec s tým, že keby sa toho majitelia spoločností držali, na Slovensku by mohlo byť veľa dobrých firiem.

Súhlasí s ním aj Artur Gevorkyan. Ide o majiteľa spoločnosti Gevorkyan, ktorá je významným hráčom v práškovej metalurgii. „Nie je reálne zvládať všetky činnosti sám. Treba ich posunúť na odborníkov,“ hovorí Gevorkyan. Pre začínajúcich biznismenov tu však je jeden veľký problém – na odborníkov treba peniaze.


Čítajte aj: Diamanty slovenského biznisu: Chystáme investície


Zobrať si všetku námahu na jedny plecia sa nemusí vyplatiť. Myslí si to taktiež šéf Coface Slovakia Juraj Janči:„Vyhnúť sa akýmkoľvek administratívnym povinnostiam nie je možné a riešiť ich vo vlastnej réžii môže byť časovo i finančne nákladné, čo môže neskôr viesť k chybám.“ Vzhľadom na to, že každá firma musí riešiť minimálne základnú daňovú agendu, Janči vidí riešenie v outsourcingu činností, ktoré priamo nesúvisia s predmetom jej podnikania.

„Ľudia sa boja riskovať,“ odpovedá Chovanec na otázku HN, prečo čoraz menej ľudí začína podnikať. Na vysvetlenie – kým vlani vzrástol v novembri podľa Štatistického úradu SR počet eseročiek o 11 percent, v tomto roku to bolo ani nie sedem percent. Faktom však je, že dnes majú podnikatelia ťažší prístup k financiám ako v minulosti. „Banky kedysi požičiavali peniaze rozšafnejšie,“ uzatvoril Chovanec.

Zdroj: Hospodárske noviny
Autor: Martina Chudá